Rok 2018 jest rokiem obchodów 100- lecia Polski Niepodległej.  Już na początku tego roku postanowiono to święto uczcić gminnymi obchodami tej rocznicy. Wybrano koordynatora, którym została p. Małgorzata Cieszyńska ze Szkoły Podstawowej w Przywidzu. Ustalono, że odbędzie się szereg konkursów, których wyniki zostaną zaprezentowane 11 listopada, w dniu Gminnych Obchodów 100 – lecia Niepodległości Polski. I tak :

 Szkoła Podstawowa w Przywidzu zorganizowała:

  • Gminny Konkurs Poetycki ,, Moja Mała Ojczyzna”,
  • Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej,
  • Gminny Konkurs Fotograficzny,, Najpiękniejsze zakątki gminy Przywidz”,
  • Gminne Konkursy Plastyczne:

- ,, Historia Orła Białego”,

-  ,,Wielkie Bitwy Oręża Polskiego”,

 - ,, Legendy Przywidzkie w  Ilustracji”.

Szkoła Podstawowa w Trzepowie:

  • Gminny Konkurs Plastyczno- Historyczny/ plakat/ ,, 100 – lecie Odzyskania Niepodległości”
  • Gminny Konkurs Informatyczny na prezentację multimedialną ,, 100 – lecie Niepodległej”

Gminny Ośrodek Kultury:

  • Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej

Szkolne etapy konkursów zakończyły się już w czerwcu, a gminne odbyły się we wrześniu i październiku.

                Wreszcie nadszedł dzień 11 listopada. Cała miejscowość rozbłysła bielą i czerwienią, a wszystkie szkoły gminy Przywidz już wcześniej przygotowywały się do uczczenia 100 – lecia Niepodległej poprzez wystrój korytarzy szkolnych i gazetek klasowych.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Różańca Świętego prowadzoną przez ks. Dziekana Czesława Hybla, następnie wszyscy uczestnicy udali się, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Kościerzyny na plac przy Obelisku 1050 – lecia Chrztu Polski, tam złożono kwiaty i odsłonięto nową nazwę placu: Plac 100- lecia Odzyskania Niepodległości. W tym szczególnym dla Przywidza miejscu głos zabrał Wójt Gminy Przywidz p. Marek Zimakowski i proboszcz parafii Przywidz ks. dziekan Czesław Hybel.

                Po zakończeniu spotkania społeczności gminnej na Placu 100- lecia Odzyskania Niepodległości przygotowanego przez Szkołę Podstawową w Trzepowie, a prowadzonego przez p. Małgorzatę Cieszyńską – gminnego koordynatora obchodów, udano się do hali widowiskowo – sportowej Arena Przywidz na dalszą część uroczystości.

Tutaj widzów przywitały dekoracje, w których wykorzystano prace plastyczne wykonane przez uczestników wszystkich konkursów plastycznych, fotograficznych i informatycznych we wszystkich szkołach gminy Przywidz.

                O godzinie 12.00 rozbrzmiały pierwsze takty hymnu państwowego i tym samym rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez nauczycieli Szkoły Podstawowej w Przywidzu, p. Grażynę Bach – Żelewską i p. Ewę Bradtke, które stworzyły scenariusz z wykorzystaniem utworów, które zostały nagrodzone, bądź wyróżnione we wcześniej zakończonych konkursach recytatorskim, poetyckim i pieśni patriotycznej. Na scenie wystąpili laureaci ze Szkoły Podstawowej w Trzepowie, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Przywidzu, Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Przywidzkiej i Szkoły Podstawowej w Pomlewie. Ta uroczysta akademia była lekcją historii Polski od utraty niepodległości, poprzez walki narodowo – wyzwoleńcze, odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918r., Wojnę Polsko – Bolszewicką, dwudziestolecie międzywojenne, atak hitlerowskich Niemiec i ZSRR na Polskę, Powstanie Warszawskie, zakończenie wojny, komunizm, aż po 4czerwca 1989r., kiedy pierwsze wolne wybory sprawiły, że Rzeczpospolita Polska stała się wolnym demokratycznym krajem. Wszystko to przedstawione przy pomocy utworów poetyckich i piosenek skomponowanych w jedną niepowtarzalną całość.  Na zakończenie reprezentanci wszystkich szkół zaśpiewali piosenkę zespołu Gawęda, pt. ,, Jesteśmy stąd”.

                Po części artystycznej wystąpił chór, który zaśpiewał pieśni patriotyczne.

Na zakończenie wręczono nagrody zwycięzcom wszystkich konkursów, których efekty zostały wykorzystane do dekoracji  patio, stworzenia kącika historycznego 100 lat Polski Niepodległej, wyeksponowaniu sylwetek ludzi ważnych i zasłużonych dla lokalnej społeczności oraz przygotowaniu Scenariusza Gminnych Obchodów 100- lecia Odzyskania Niepodległości. W tym momencie zakończyła się część oficjalna.

A  w części nieoficjalnej uczestnicy mogli pobawić się grami z ostatnich 100 lat, znanych starszemu i zapoznać z nimi młodsze pokolenie. Gry te zakupiono i zorganizowano dzięki dotacji z projektu napisanego przez p. Katarzynę Machut – nauczyciela Szkoły Podstawowej w Przywidzu, jednocześnie opiekuna Pierwszej Przywidzkiej Drużyny Harcerskiej.

                Wszystkie dzieci mogły skorzystać z obiadu przygotowanego przez pracowników Szkoły Podstawowej w Przywidzu i  Szkoły Podstawowej w Trzepowie oraz otrzymać wodę i coś słodkiego w ramach funduszy GOK w Przywidzu. Poza tym w Fotobudce zrobić sobie zdjęcia klasowe, grupowe i indywidualne z biało – czerwonymi  gadżetami.

                Dzień Gminnych Obchodów 100- lecia Polski Niepodległej był uroczysty, barwny i ciepły pomimo listopadowego chłodu panującego za oknami Szkoły i hali Arena Przywidz, a to z powodu radości, uśmiechniętych twarzy i atrakcji, które przygotowali ludzie z komitetu organizacyjnego.

                To było wielkie przedsięwzięcie, ale w jedności siła. Podkreślić należy, że w przygotowaniach wzięli udział pracownicy Szkoły Podstawowej w Przywidzu, Szkoły Podstawowej w Trzepowie, pracownicy Urzędu Gminy. Współorganizatorami byli: GOPS w Przywidzu, Gminna Biblioteka w Przywidzu, GOK, Koło Gospodyń Wiejskich, Uniwersytet III wieku, Ochotnicza Straż Pożarna w Przywidzu, która zabezpieczała i chroniła przemarsz na miejsce uroczystości na Placu 100- lecie Odzyskania Niepodległości i na patio hali Arena Przywidz.

                Na scenie, podczas części artystycznej, wystąpili uczniowie szkół podstawowych z Przywidza, Trzepowa, Nowej Wsi Przywidzkiej, Pomlewa oraz Gimnazjum w Przywidzu.

Dziękuję p. Barbarze Samaruk, Irenie Wałdoch, Hannie Rydzyńskiej, Barbarze Owczarzak z SP Przywidz, p. Alinie Czyżewskiej- Łoś, p. Emilii Lubotzkiej z SP Trzepowo, p. Hannie Podlaskiej z SP Nowa Wieś Przywidzka i p. Dorocie Deja z SP Pomlewo za przygotowanie uczniów do wykonania tańców, piosenek oraz recytacji, co bardzo pomogło nam w stworzeniu pięknego, pełnego wzruszeń i patriotyzmu widowiska.

Grażyna Bach – Żelewska

Ewa Bradtke