W roku szkolnym 2017/2018 dzieci ze świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej im. Unii Europejskiej w Przywidzu brały udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym fundacji Orange „Mega Misja”.

Program stworzony został na bazie gry komputerowej, w której dzieci pokonują kolejne etapy, za co otrzymują punkty i nagrody np. tworzenie postaci komputerowej Psotnika. Gra odbywa się na platformie edukacyjnej stworzonej na potrzeby świetlicy. Składa się z etapów i różnych edukacyjnych obszarów. Dzieci zdobywały umiejętności i kompetencje cyfrowe, medialne i informacyjne.

Rozwiązały zadania z jedenastu obszarów:

1 Korzystanie z informacji.

2 Dziecko w środowisku medialnym.

3Język mediów.

4 Prawo.

5 Kreatywne korzystanie z mediów.

6 Bezpieczeństwo w komunikacji i mediach.

7 Etyka w komunikacji i mediach.

8 Ekonomiczne aspekty działania mediów.

9 Kompetencje cyfrowe.

10 Mobilne bezpieczeństwo.

11 Programowanie.

Dzieci korzystały z różnych źródeł informacji (książek,czasopism, internetu, audiobooka, atlasu geograficznego, globusa). Ustalały wiarygodność posiadanych źródeł informacji.

Tworzyły symbole- awatary i wymyślały nicki.

Komunikowały się poprzez SMS i e-mail.

Poznały komunikaty formalne i nieformalne.

Poznały funkcje komunikatów medialnych informujących i rozrywkowych.

Rozróżniały fakt od opinii.

Poznały swoje prawa w sieci i znaczenie słów „haker” i „cracking”.

Przedstawiły w formie komiksu fragment „Calineczki”.

Poznały zasady bezpiecznego korzystania z mediów i internetu.

Uczyły się programować w programie Scratch: projekt akwarium, znikający duszek i okrutna matematyka, moja pierwsza gra komputerowa. Pisały program dla robota. Tworzyły tajny kod w Scratch. Zwalczały wirusy.

Ponadto uczyły się wykonywać zdjęcia z perspektywy. Tworzyły scenariusze i nagrywały filmy. Nazywały swoje emocje i wykonały plakat na kompanie społeczną pt.”Las nasz dom”. Tworzyły grę planszową i reklamowały zdrowy styl życia oraz poznały różne potrzebne aplikacje.