W dniu 6 czerwca 2017 roku w Zespole Szkół w Przywidzu odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy pod patronatem pomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża dla szkół podstawowych i klas trzecich gimnazjum, których pomysłodawcą i organizatorem była p. Anna Gąsiorowska.

Celem Mistrzostw Pierwszej Pomocy było wzmocnienie procesu edukacji dzieci i młodzieży poprzez podniesienie poziomu wiedzy z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnienie zasad bezpieczeństwa i wykształcenie nawyków ich przestrzegania.

W Mistrzostwach  wzięły udział  trzyosobowe drużyny ze szkół podstawowych z Pomlewa, Trzepowa i Przywidza oraz trzyosobowe reprezentacje klas trzecich gimnazjum.

Po zgłoszeniu drużyn zawodnicy zmierzyli się w pierwszej części turnieju z testem teoretycznym, każdy z nich  odpowiadał na 10 pytań z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

W drugiej części zawodnicy musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi. Na terenie kąpieliska przywidzkiego zostały przygotowane przez współorganizatorów trzy stanowiska zadaniowe. Na pierwszym z nich instruktorzy PCK przygotowali  scenkę w której wymagano od zawodników umiejętności zaopatrzenia silnego krwotoku z nosa oraz obficie krwawiącej rany ciętej dłoni i zajęcia się poszkodowanym z bólem w okolicy stawu skokowego. Na drugiej stacji należało udzielić pierwszej pomocy osobie dławiącej się kawałkiem jabłka oraz zająć się osobą panikującą, obawiającą się o kolegę. Trzecim zadaniem, przygotowanym we współpracy z  ratownikiem WOPR było udzielenie pomocy osobie tonącej, u której stwierdzono brak oddechu i gdzie trzeba było podjąć resuscytację krążeniowo – oddechową oraz zająć się spanikowanym świadkiem wypadku, który wyciągnął kolegę z wody, ale z przerażenia i wycieńczenia zemdlał.

W czasie oczekiwania na wyniki policjant przeprowadził z zawodnikami pogadankę związaną z bezpiecznym poruszaniem się po drogach i bezpieczeństwem w czasie wakacji letnich.

Po podsumowaniu wszystkich punktów z części teoretycznej i praktycznej wyłoniono zwycięzców. W rywalizacji szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół w Przywidzu w składzie: Agata Ronowicz, Zuzanna Talaśka i Michał Lademann.  Drugie miejsce przypadło drużynie Szkoły Podstawowej w Pomlewie i uczniom: Aleksandrowi Piekarskiemu, Karolowi Bystronowi, i Kamilowi Śpiewakowi. Trzecie miejsce wywalczyła drużyna dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Trzepowie w składzie: Amelia Potratz, Zuzanna Struzik, Diana Hinca.

Natomiast w rywalizacji klas trzecich gimnazjum pierwsze miejsce zajęła klasa IIIa w składzie: Bogumiła Szymendera, Maciej Ostrowski i Marcin Lubotzki, drugie miejsce klasa IIIc z zawodnikami: Kingą Deja, Danielem Grabińskim i Marcinem Lizakowskim, miejsce trzecie klasa IIIb: Karolina Felskowska, Michał Biczkowski i Michał Plichta.

W scenkach,  w role świadków zdarzenia i pozorantów wcielili się: Kaja Kamińska, Karolina Halman, Oliwia Strojecka, Agata Gehrke, Wiktoria Huniewicz, Weronika Poręba, Maksymilian Kamiński – uczniowie klasy Vb, Wiktor Kloka – IIc, Dominik Stefańczyk – IIIb oraz ubiegłoroczni absolwenci: Dorota Mrozewska, Weronika Pietrzak, Oliwia Gąsiorowska, Dawid Kolbusz.

Medale oraz wyposażenie apteczek dla zawodników ZS Przywidz ufundowało Stowarzyszenie Kreatywna Szkoła, za co bardzo dziękujemy.