We wrześniu 2016r. Stowarzyszenie Trefl Pomorze rozpoczęło kampanię „Szkolny Basket”, w ramach której koszykarze Trefla Sopot przeprowadzili koszykarskie treningi w ok. 20 szkołach na obszarze województwa pomorskiego. Głównym celem programu było propagowanie koszykówki oraz aktywnego spedzania czasu wolnego wśród uczniów.
Akcję „ Szkolny Basket” 28 października 2016r. ugościła również Gmina Przywidz. W nowo otwartej Hali- Widowiskowo Sportowej w Przywidzu wzięło udział w programie ponad. 200 dzieci z całej Gminy, oraz Gminy Somonino. Całą imprezę prowadził Kacper Lachowicz, znany trener, konferansjer i propagator koszykówki. Wspomagali go znani koszykarze Trefla Filip Delewicz i Pedja Stamenković, oraz nauczyciele wf uczestniczących w akcji szkół. Trening „ Szkolny Basket” miał charakter rywalizacji indywidualnej jak i międzyklasowej. Uczniowie rywalizowali ze sobą w konkurencjach sprawnościowych w formie obwodu stacyjnego. Na każdej stacji otrzymywali indywidualnie punkty za wykonane zadanie. Na koniec imprezy wyłoniono najlepszą koszykarkę i koszykarza, oraz najsprawniejszą klasę.
W ramach kampani odbyło się również szkolenie dla nauczycieli wychowania fizycznego. Kacper Lachowicz z uczniami kl.Va SP w Przywidzu, przeprowadził lekcję pokazową dotyczacą metodyki nauczania podstaw koszykówki.
Dzięki udziałowi w programie Przywidz i Somonino otrzymały miano „ Gminy Sportowej Młodzieży” Stowarzyszenia Trefl Pomorze - czyli takiej wyjatkowo dba o swoją młodzież i wychowuje dzieci w sile i zdrowiu. Dzieci zaś upominki ufundowane przez firmę Trefl SA, oraz mnóstwo niezapomnianych wrażeń i emocji związanych ze sportową rywalizacją.
Dnia 30 września 2017r, na spotkaniu inaugurujacym sezon w Polskiej Ligi Koszykówki Trefl Sopot vs Stelmet Zielona Góra w ERGO ARENA , odbył się finał programu” Szkolny Basket”. Nasza szkoła w liczbie 36 uczniów wraz z opiekunami p. D.Walentek- Kalinowską i p. J. Żabińską  uczestniczyła w imprezie.
Przed rozpoczęciem meczu, uczestnicy akcji, którzy uzyskali najlepsze wyniki w każdej z imprez Szkolnego Basketu rywalizowali ze sobą na specjalnie przygotowanym torze sprawdzającym umiejętności indywidualne w koszykówce. Przez cały czas trwania imprezy oprócz wspaniałego dopingu i wsparcia zawodników obu drużyn jak i podziwiania emocjonującego i wyrównanego starcia, wszyscy uczestnicy mogli również doskonalić swoje umiejętności koszykarskie, a trener Kacper Lachowicz chętnie udzielał porad dotyczących techniki jak i przepisów gry.
Podczas inauguracji sezonu odsłonięta została tablica przypominająca wielkiego sportowca Adama Wójcika (1970-2017), która została umieszczona naprzeciw wejścia głównego do ERGO ARENY.

Dorota Walentek -Kalinowska
Joanna Żabińska