Uczniowie ze szkoły Podstawowej w Przywidzu świętowali  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF 21 XI 2019 r. Nasza placówka brała udział w światowychobchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka  ponieważ w tym roku przypada wyjątkowa-30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonychprzyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju.Znajomośćpraw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnyminiebezpieczeństwami. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach,dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W ramach tego dnia uczniowie z Samorządu Uczniowskiego pod opieka Pani Agnieszki Tymoszuk- Zabrockiej i Doroty Szwichtenberg przygotowali uroczysty apel.  W montażu słowno –muzycznym zostały przedstawione prawa dziecka, a wszyscy uczniowie zaproszeni zostali do ubrania się w kolorze niebieskim. Po zakończonym apelu jeszcze długo w uszach dzieci brzmiała piosenka o prawach dziecka

Mam prawo żyć
Mam prawo być sobą
Czuć się bezpiecznie, wolną być osobą.
Mam prawo kochać i kochanym być
Nie można mnie krzywdzić, poniżać i bić…