wymiana polsko niemieckaW dniach 19.06 -24.06. 2017 gościliśmy w Przywidzu 15 uczniów i 2 nauczycieli ze szkoły w Bad Schwartau. Projekt wymiany obu szkół nosi tytuł: Wcześniej Hanza, dziś Unia Europejska i został dofinansowany przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży. Koordynatorami wymiany są: Lidia Tӧpfer i Anna Sokołowska.
Celem projektu jest zapoznanie młodzieży ze wspólną historią łączącą miasta Lubeka i Gdańsk.
Dawniej tereny te były połączone Unią Gospodarczą - HANZA. Chcemy pokazać poprzez projekt, że jesteśmy sąsiadami, a obecna Unia Europejska jest przedłużeniem dawnej tradycji. Ważna jest też integracja młodzieży, poznanie siebie poprzez wzajemne relacje, nawiązanie przyjacielskich kontaktów, które mamy nadzieję zaowocują w przyszłości.
W poniedziałek o godzinie 19.06. powitaliśmy grupę z Bad Schwartau na Dworcu Głównym w Gdańsku. Po przyjeździe do Ośrodka OMEGA zjedliśmy kolację, a następnie w trakcie kilku krótkich zabaw integracyjnych uczniowie poznali swoje imiona i zainteresowania. Uczestnicy wymiany dobrali się w polsko - niemieckie pięcioosobowe grupy i zostali zakwaterowani w domkach.
We wtorek o godzinie 9.00 nastąpiło oficjalne powitanie gości z Bad Schwartau przez w-ce Wójta Dariusza Czaińskiego, Dyrektora Szkoły Katarzynę Sprusik Olszewską oraz nauczycieli i uczniów.
Głos zabrali również nauczyciele z Niemiec: Lidia Tӧpfer i Ulrich Kahlscheuer, którzy dziękowali za serdeczne przyjęcie w Przywidzu
Podczas wspólnie spędzonego tygodnia uczestniczyliśmy w lekcji historii w Muzeum Miasta Gdańska, poznaliśmy miejsca na których dawniej toczyło się życie pomiędzy miastami Lubeka - Gdańsk, odwiedziliśmy Westerplatte - miejsce pamięci, Zamek w Malborku oraz Szymbark. Nie zabrakło również czasu na rozrywkę. Świetnie bawiliśmy się w Labiryntach w Blizinach oraz przy ognisku, graliśmy w piłkę nożną i spacerowaliśmy po sopockiej plaży.
W piątek wieczorem nadszedł czas na podsumowanie pierwszej części projektu i podziękowania. Grupa z Niemiec została oficjalnie pożegnana przez Wójta Gminy Przywidz Marka Zimakowskiego i Dyrektora Szkoły Katarzynę Sprusik Olszewską . Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe zaświadczenia potwierdzające uczestnictwo w Polsko - Niemieckiej Wymianie Szkół.
We wrześniu grupa 17 uczniów z Polski odwiedzi swoich nowych przyjaciół w Bad Schwartau. Dziękujemy i do zobaczenia!

Koordynator wymiany:
Anna Sokołowska